Już w ten weekend kierowcy Formuły 1 staną do rywalizacji w drugiej rundzie sezonu. Tym razem o zwycięstwo powalczą na torze Shanghai International Circuit podczas Grand Prix Chin. To będzie także pierwszy w tym sezonie weekend wyścigowy ze sprintem.
Jak działa sprint w F1?
Kwalifikacje do sprintu (Sprint Shootout) odbywają się w piątek w trzech sesjach (SQ1, SQ2 i SQ3) trwających kolejno 12, 10 i 8 minut. Format jest więc podobny do “normalnych” kwalifikacji, ale znacząco skrócona została długość trwania każdej z trzech sesji. Kierowców pozbawiono także dowolności w wyborze opon - dwie pierwsze sesje muszą pokonać na pośredniej mieszance, a trzecią na oponach miękkich.
Wyścig rozgrywany jest sobotę. Kierowcy ścigają się na dystansie około 100 kilometrów, co trwa zazwyczaj do 30 minut. Za zwycięstwo przyznawane jest 8 punktów, kolejno do 1 punktu za ósme miejsce. Wyniki sprintu nie mają wpływu na ustawienie stawki podczas niedzielnego, głównego wyścigu - o tym decydują kwalifikacje w klasycznym formacie, które odbywają się w sobotę po sprincie. Zawodnicy i stratedzy mogą więc podejmować większe ryzyko, ponieważ potencjalny straty nie są tak kosztowne, jak w głównym wyścigu.
GP Chin 2025: Debiut sprintu w sezonie
Tor w Szanghaju charakteryzuje się wymagającą konfiguracją, która jest wyzwaniem zarówno dla kierowców, jak i bolidów, co w przeszłości już nie raz doprowadziło do wielbionych przez kibiców zwrotów akcji i dramatów. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami projektu Hermanna Tilke są w tym przypadku „ślimak” w pierwszym zakręcie oraz prosta o długości 1,2 km (swego czasu najdłuższa w całym kalendarzu F1), którą poprzedzają dwa rozciągnięte zakręty - 12 i 13 - dające możliwość bezpośredniej walki na torze. Weekend sprinterski na tym torze to dla zespołów i kierowców szansa na szybkie zdobycie punktów, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszej rywalizacji w sezonie.
Harmonogram sprintów w sezonie 2025