Logo
GP Wielkiej Brytanii - kwalifikacje: Bottas na pole position. Pokonał Hamiltona o 0,006 sekundy

Valtteri Bottas wygrał niewiarygodnie małą różnicą kwalifikacje Formuły 1 do Grand Prix Wielkiej Brytanii. Robert Kubica znów ostatni.

GP Wielkiej Brytanii - skrót kwalifikacji

W czterech poprzednich latach z pole position na Silverstone startował Lewis Hamilton, ale dzisiaj świetna passa mistrza świata na domowym torze dobiegła końca. Przerwał ją jego zespołowy partner z Mercedesa. W ciekawych okolicznościach.

GP Wielkiej Brytanii - kwalifikacje: Bottas na pole position. Pokonał Hamiltona o 0,006 sekundy GP Wielkiej Brytanii - kwalifikacje: Bottas na pole position. Pokonał Hamiltona o 0,006 sekundy

Po pierwszej połowie Q3 Bottas prowadził z ćwierćsekundową przewagą. Pomógł mu błąd Hamiltona na jednym z zakrętów. W drugiej, a zarazem ostatniej próbie, Fin nie poprawił swojego czasu. Hamilton natomiast przyspieszył, ale można powiedzieć, że miał pecha. Ostatecznie przegrał bowiem o... 0,006 sekundy.

Zdobywca pierwszego pola startowego został też nowym rekordzistą okrążenia Silverstone. Uzyskał wynik 1:25,093. Rekord z zeszłego roku autorstwa Hamiltona był słabszy o prawie sekundę.

GP Wielkiej Brytanii - zwycięskie okrążenie Valtteriego Bottasa w kwalifikacjach

Do rezultatu Bottasa zbliżył się jeszcze Charles Leclerc. Początkowo kierowca Ferrari ustępował najszybszemu zawodnikowi o ponad pół sekundy, ale finalnie był gorszy tylko o 0,079 sekundy. Jutro wystartuje z trzeciego pola.

Na czwarte wjedzie Max Verstappen. Asowi Red Bulla zabrakło do pole position 0,183 sekundy.

Piąty był zespołowy kolega Holendra - Pierre Gasly.

Najgorzej z czołówki wypadł niespodziewanie Sebastian Vettel. Niemiec, który przed rokiem zwyciężył GP Wielkiej Brytanii, dziś zajął szóstą pozycję tracąc do Bottasa aż 0,694 sekundy.
Ważne dla losów niedzielnego wyścigu mogą być też decyzje, jakie podjęły zespoły przy wyborze opon. Kierowcy Mercedesa i Red Bulla wystartują na pośredniej mieszance, bo celowo użyli jej w Q2, zaś duet Ferrari rozpocznie rywalizację na slickach miękkich. Co ciekawe, Leclerc początkowo założył ogumienie pośrednie, lecz później poprawił się na miękkim, chociaż nie musiał.

Z drugiej strony, wszystkie te zagrywki strategiczne staną się nieważne, jeśli spadnie deszcz. Wtedy w ruch pójdą przejściówki lub pełne deszczówki.

Patrząc na przebieg treningów wydawało się, że bezpośrednio za czołówką wystartuje Lando Norris, ale drugi po Hamiltonie reprezentant gospodarzy przegrał walkę o triumf w "drugiej lidze" z Danielem Ricciardo. Kierowca Renault wywalczył siódme pole, zawodnikowi McLarena przypadło ósme.

Na dziewiątym ustawi się Alexander Albon (Toro Rosso), a na dziesiątym Nico Hulkenberg (Renault).

W Q2 odpadli Antonio Giovinazzi i Kimi Raikkonen z Alfy Romeo, drugi kierowca McLarena - Carlos Sainz Jr, Romain Grosjean z Haasa oraz Sergio Perez z Racing Point.

Q1 nie przeszli Kevin Magnussen (Haas), Daniił Kwiat (Toro Rosso), Lance Stroll (Racing Point) oraz oczywiście kierowcy Williamsa - George Russell i Kubica.

Największy przegrany pierwszego segmentu kwalifikacji to Magnussen, któremu zabrakło do awansu 0,013 sekundy. Duńczyk mógł się poprawić, lecz wyjechał poza tor.

Kubica wykręcił czas 1:28,257. Był wolniejszy niż Bottas o przeszło trzy sekundy, a strata Polaka do przedostatniego Russella to niecałe pół sekundy.