Logo
FIA zmodyfikowała zasady cofania kierowców F1 na starcie wyścigu

FIA zmodyfikowała zasady cofania kierowców F1 na starcie wyścigu

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zmieniła zasady cofania kierowców na starcie wyścigu Formuły 1, aby były bardziej zrozumiałe dla fanów.

Od paru lat w drugiej połowie sezonu F1 na zawodników zaczynają spadać jedna za drugą ogromne kary przesunięcia do tyłu na starcie za przekroczenie limitu silników. Nierzadko trudno się zorientować, w jakiej kolejności kierowcy będą ruszać. Dyrektor zarządzający królowej sportów motorowych ds. sportowych Ross Brawn stwierdził niedawno, że cała sytuacja robi z mistrzostw "farsę".

FIA zmodyfikowała zasady cofania kierowców F1 na starcie wyścigu FIA zmodyfikowała zasady cofania kierowców F1 na starcie wyścigu

Jakby tego było mało, na 2018 rok limit silników został jeszcze bardziej zaostrzony.

Zanim F1 rozwiąże problem szalonych kar, FIA podczas środowego zebrania Światowej Rady Sportów Motorowych wprowadziła zapis do regulaminu upraszczający metodę egzekwowania ich.

Od następnego sezonu każdy kierowca, który dostanie karę cofnięcia o 15 pozycji lub wyższą, będzie przesuwany na sam koniec stawki. Przy przesunięciu w ten sposób więcej niż jednego zawodnika o ich kolejności będzie decydowała kolejność, w jakiej złamali przepisy.
FIA zmodyfikowała zasady cofania kierowców F1 na starcie wyścigu FIA zmodyfikowała zasady cofania kierowców F1 na starcie wyścigu
FIA poza tym m. in. potwierdziła wprowadzenie do przepisów zmian mających zapobiegać domniemanemu procederowi spalania oleju wraz z paliwem dla podwyższenia osiągów silnika.

2017-12-07 - G. Filiks

6

Komentarze do:
FIA zmodyfikowała zasady cofania kierowców F1 na starcie wyścigu

riderV8 2017-12-07 11:55

Hahaha, no rzeczywiście uproszczenie, zostaje jak jest tylko teraz trzeba jeszcze wiedzieć kiedy zepsuł się który silnik.

Borowczyk. 2017-12-07 12:01

przecież to nic nie zmieni te kary cofania kierowców są głupie lub jak mechanicy wypuszczą niebezpiecznie kierowce z pit lane to kara dla kierowcy i chyba $$$$$ dla zespołu ale za takie rzeczy karać kierowce to głupie

Gratuluje 2017-12-07 12:05

to zdobywca 1 miejsca w kwalifikacjach nie wystartuje z 16 pola startowego tylko i tak z końca stawki- bardzooooo sprawiedliwe, dodatkowo niesamowicie uprości to sytuację. Pewnie korzystając z sytuacji wymieni prawie wszystkie podzespoły w bolidzie by przypadkiem nie dostać kary w następnym GP.

Borat 2017-12-07 17:52

Żaden kibic i tak nie orientuje się w tej głupocie bo to tylko w F1 jest taki absurd, że każe się kierowcę za awarie auta.

Diesel Power 2017-12-07 18:02

Niech zrobią oślą linię na końcu startu i wszyscy, którzy dostaną kary startują równolegle z jednej linii. :-D Skończy się problem, kto z którego miejsca ma startować. Gorzej jak kary dostanie więcej kierowców niż może się zmieścić na szerokości toru. :-)

Humonguos 2017-12-07 21:18

Powinni zrobić tak że przestępcy podatkowi powinni startować ostatni.... Hamilton zawsze startował by z samego końca hahahahahaha